SK CZ PL

Aquapark Meander Park Oravice: Okolie

Dedinka Oravice a jej okolie ponúka výborné podmienky pre výlety. Snáď najbližšou atrakciou je turisticky atraktívna Juráňova dolina, ktorá je plná skalných tiesňav, cez ktoré tečie potok.

Turistika v okolí aquaparku Oravice

Cez dolinu je vybudovaný náučný chodník, ktorý vedie priamo z Oravíc. Turisti a milovníci prírody by určite mali navštíviť aj neďaleké Roháčske plesá v Západných Tatrách. Túry sa dajú uskutočňovať z chaty Zverovka alebo z Bufetu pri Ťatliakovom jazere. Peknú panorámu poskytuje aj rozhľadňa na neďalekej Skorušine a tiež sa odporúča absolvovať výstup na Babiu horu – najsevernejšie miesto Slovenska.

Priehrada a vodné športy

Pod ňou sa rozkladajú zaniknuté kúpele, dedinka Oravská Polhora s časťou Slaná voda, kde vyvierajú viaceré minerálne pramene. Súčasťou Slanej vody je aj krásna aleja, ktorá vedie k Hviezdoslavovej hájovni. Snáď najväčšou atrakciou Oravy je známa Oravská priehrada. Priehrada poskytuje priestor pre mnoho vodných športov ako napríklad vodné bicyklovanie, člnkovanie, potápanie, vodné lyžovanie, windsurfing, jachting a iné. Zaujímavou atrakciou je určite plavba výletnou loďou na Slanický ostrov. Tento ostrov je pozostatok zo zaplavenej obce Slanica. Na ostrove je kostol Povýšenia sv. kríža, kde sa taktiež nachádza muzéum ľudovej plastiky a maľby, diela neznámych ľudových rezbárov a kamenárov z minulých storočí. 

Drevený kostol z Tvrdošína v UNESCO

Neďaleko Oravskej priehrady sa nachádza mestečko Tvrdošín s unikátnym dreveným kostolíkom. Bol vystavaný v prvej polovici 15.storočia a len nedávno bol zaradený do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Zaujímavá je aj galéria Mária Medveckej, expozícia z diela maliarky je inštalovaná v klasicistickej kúrii z 19. storočia.

Oravský hrad

Oravský hrad

Spomedzi všetkých historických pamiatok, ktoré môžeme na Orave nájsť, dominuje Oravský hrad. Je to jeden z najnavštevovanejších hradov Slovenska. Nachádza sa nad obcou Oravský podzámok na strmom vápencovom brale. Prvé zmienky hrade pochádzajú už z 11. storočia. Hrad vystriedal veľa majiteľov, vlastnil ho Matúš Čák Trenčianský, ale aj Ctibor zo Stiboric. V roku 1800 hrad skoro celý vyhorel. Neskôr bolo v hrade založené múzeum Oravského komposesorátu, bolo jedno z prvých múzeí na Slovensku. Posledná prestavba a rekonštrukcia sa udiala v rokoch 1953-1968. Oravský hrad je národná kultúrna pamiatka. 

Skanzen a iné v okolí Oravíc

Turistom sa odporúča navštíviť aj dedinku Zuberec, kde je možné nájsť skanzen – Múzeum oravskej dediny, a tiež dedinku Podbiel. s rezerváciou ľudovej architektúry a zrúcaninou železiarne Františkova huta.

 
optimalizace PageRank.cz